Spolupráce katedry RRVS s praxí neprobíhá jen “naoko”

Naši výuku se snažíme studentům co nejvíce zatraktivnit a v maximální možné míře provázat s praxí. Tento přesah přináší své plody nejen v oblasti vzdělávání, ale dokonce díky němu získávají naši studenti a absolventi konkrétní pracovní uplatnění v oboru, na který se systematicky připravují. Proto 22. března 2022 vyrazili studenti předmětu Regionální a kohezní politika EU s vyučujícím Tomášem Sýkorou přímo k jádru dění – na Ministerstvo pro místní rozvoj, odbor regionální politiky.

Poté, co jsme se “probili” přes nutnou administrativní proceduru na vrátnici, se studenti dočkali vřelého přijetí ze strany kolegů z ministerstva. Velké poděkování patří zejména Zbyňku Šimánkovi, Ondřeji Perglovi a Oldřichu Prausovi. Setkání neproběhlo v duchu nudné prezentace, ale formou živé diskuse o tom, jak MMR pojímá regionální politiku ČR, s jakými aktuálními problémy se potýká či jak realizuje své úkoly ve spolupráci s územními partnery. Kolegové z ministerstva na konkrétních situacích jen potvrdili informace, které studenti získali od vyučujícího v průběhu předchozích přednášek.

Diskutovány byly i tuzemské specifické otázky související se smíšeným modelem veřejné správy a s tím způsobenými komplikacemi při rozvoji regionů jako funkčních celků. Jako příklad snahy o řešení těchto komplikací při naplňování regionální politiky byl diskutován systém tzv. stálých konferencí. Toto téma rezonovalo o to víc, že jedna ze studentek již nyní vyhrála ve výběrovém řízení na stálé zaměstnání na jednom z krajských úřadů právě v oddělení Regionální stálé konference, kam nastoupí bezprostředně po dokončení studia v tomto semestru. To, když naši studenti získají práci v oboru, na který je systematicky připravujeme, je pro vyučující největší odměnou a zadostiučiněním – a o to více, když k tomu přispějí tím, že jim kontakty zprostředkují právě při propojování výuky s praxí. Směrem k přítomným studentům zazněly od Ondřeje Pergla dvě aktuální konkrétní nabídky pracovních pozic pro čerstvé absolventy našeho oboru na MMR: jedna v oblasti realizace Národního plánu obnovy a druhá související s českým předsednictvím EU.

Foto: T. Sýkora