Akademici z naší fakulty jsou spoluautory unikátní Vodíkové strategie Ústeckého kraje

Ústecký kraj je prvním krajem ČR, který má vlastní vodíkovou strategii. Tou reaguje na transformační výzvy, před nimiž náš region stojí. A kdo jiný by se vedle kraje, inovačních firem dlouhodobě působících v regionu a Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje měl věnovat transformaci kraje než UJEP?

Vodíková strategie vzešla ze spolupráce, v níž naše fakulta hrála důležitou roli – spolutvůrci strategie byli kolegové z Katedry regionálního rozvoje a veřejné správy FSE UJEP Jaroslav Koutský a Tomáš Sýkora spolu s Martinem Špačkem z Katedry ekonomie a managementu. Strategii schválila Krajská rada pro konkurenceschopnost Ústeckého kraje a vzala ji na vědomí rovněž Rada Ústeckého kraje. Jedná se o první ucelený strategický dokument zaměřený na rozvoj krajského vodíkového hospodářství, který má přispět ke zlepšení ekonomické, sociální i environmentální situace regionu. Cílem vodíkové strategie je podnítit kroky k přípravě jak investičních, tak i neinvestičních projektů, které zásadním způsobem přispějí nejen k výrobě, distribuci a skladování vodíku, jeho využití pro energetické účely, v průmyslu a dopravě, ale také v oblasti výzkumu a vzdělávání.

Vodíková strategie Ústeckého kraje vychází ze skutečnosti, že Ústecký kraj je energetickým srdcem Česka, ale zároveň tzv. post-uhelným regionem. To znamená, že je žádoucí, aby si kraj zachoval své výlučné postavení v oblasti energetiky, zároveň ale aby reflektoval požadavky na udržitelný rozvoj. Odklon od uhlí nemusí představovat negativní dopad do života regionu, ale naopak může nabízet jedinečné příležitosti pro modernizaci regionální ekonomiky s řadou pozitivních důsledků v oblasti průmyslu, ale i ve výzkumné a vzdělávací oblasti. Nezbytné ale je tyto příležitosti identifikovat a včas a koordinovaně uchopit. A právě k tomu má sloužit zpracovaná strategie.

Vodíkovou strategii si můžete stáhnout zde: http://www.hsr-uk.cz/wp-content/uploads/Vodikova-strategie_UK_FINAL.pdf