Vystoupení na konferenci v Katowicích

Tomáš Sýkora se spolu s kolegy doktorandy Honzou Holubem a Martinem Domínem z katedry zúčastnili konference o spravedlivé transformaci postuhelných regionů v polských Katowicích.  Konference se konala na půdě Slezské univerzity v den našeho státního svátku, probíhala deset hodin a Tomáš s kolegy na ní měli příspěvek o sociální transformaci související s rekultivacemi na Ústecku a Mostecku. Konferenci zahajoval bývalý polský premiér a předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek. V sobotu dopoledne program pokračoval workshopem, na kterém se kolegové dohodli na přípravě společného mezinárodního akademického článku na téma distributivní spravedlnosti při posttěžební transformaci.

Kromě konference navštívili Tomáš s Honzou a Martinem vzdělávací instituci DCF. Jedná se o vojvodské filmové centrum, které prostřednictvím filmu vzdělává polskou mládež, producentsky se podílí na filmové tvorbě, pořádá festivaly apod. Tedy zajímavá vazba na naši připravovanou akreditaci vzdělávacího programu o kulturních a kreativních odvětvích. Program ukončili poněkud chmurně, prohlídkou Osvětimi a Březinky. Jestli si někdo myslí, že je něco víc než ostatní (třeba díky majetku, funkcím nebo titulům), tak není. Stačí, aby se kolečko osudu malinko pootočilo a nejsme nic. Nejsme. Návštěva Osvětimi je mimo všechno jiné také lekcí hluboké pokory.

obr. 1: Tomáš, Honza a Martin před budovou Slezské univerzity v Katowicích