Co můžeme udělat pro dobré strategické plánování rozvoje obcí?

Motivovanost tvůrců, dobrá atmosféra, kvalita týmu a zapojení veřejnosti jsou klíčové faktory kvalitního procesu strategického plánování rozvoje obcí. Shodl se na tom panel špičkových expertů, kteří se sešli 13. prosince 2022 na naší fakultě.

Čtrnáct zástupců z různých koutů ČR z akademické sféry, konzultačního byznysu, obecních zastupitelstev a úřadů (vč. prof. Sztanda z Ekonomické univerzity z Wroclawi) se zúčastnilo fokusní skupiny, kterou uspořádal Tomáš Sýkora z Katedry regionálního rozvoje a veřejné správy. Během podzimu realizoval sérii 33 hloubkových rozhovorů, jejichž cílem bylo získat reflexi současného strategického plánování rozvoje obcí. Fokusní skupina měla ověřit a detailně prodiskutovat závěry z rozhovorů. Jedná se o vstupní část disertace, na kterou bude navazovat snaha o re-design konceptu strategického plánování tak, aby proces více umožnil reflektovat význam neformálních institucí místních společenství. Původně plánovaný tříhodinový workshop se protáhl na více než 4 hodiny a neformální debaty se následně protáhly i do pozdních nočních hodin. Účastníci se rozešli s tím, že i v příštím roce se budou rádi tématu věnovat.

Obr.: Fokusní skupina

Foto: Radek Bureš